Ky eshte njeriu më i pasur në Kinë, nuk do ta besoni cili eshte biznesi i tij

0
2071

Kina tashmë ka një biznesmen te ri që kryeson listën e më të pasurve dhe ai shet ujë të ambalazhuar.

Zhong Shanshan e krijoi kompaninë e tij të uji “Nongfu Spring” në vitin 1996 në provincën lindor të Zhejian dhe tashmë ai ka marrë mantelin e më të pasurit që mbahej nga themeluesi i Alibaba, Jack Ma.

Indexi i Miliarderëve të Bloomberg e vlerëson pasurinë e Shanshan në 58.7 miliardë dollarë, e cila ka arritur në këto nivele falë aksioneve që ka në një kompani prodhimi vaksinash.

I njohur ndryshme me nofkën “Ujku i vetmuar”, Zhong është tashmë personi i dytë më i pasur në Azi pas miliarderit të Industrive Reliance në Indi, Mukesh Ambani.

Previous articleDikush po paguan borxhet e fukaranjve, por askush nuk e di njeh. Flet shitesja e dyqanit: Kur e pyeta, ai mu pergjigj..