Ema, vogëlushja 12 vjeç me koronavirus në respirator qe po lufton me jetën

0
9067

Ema, një vajzë 12 vjeçe po lufton për jetën në spitalin e Atlantas pasi u testua pozitiv me koronavirus, bëjnë të ditur të afërmit e saj.

Justin Anthony, kushëriri i tha CNN se Ema ishte diagnostikuar me pneumoni më 15 mars dhe kishte rezultuar pozitiv nga koronavirusi të premten në mbrëmje,

Ndërsa të shtunën ishte vendosur në respirator dhe gjëndja e saj është stabël, tha ai.

Ema nuk kishte pasur më përpara simptoma. Gjithashtu as nuk kishte udhëtuar kohët e fundit dhe nuk dihet si mund të jetë infektuar nga koronavirusi.

Spitali i Atlantas në pavionin e kujdesit për fëmijët konfirmoi se kishte një pacient pozitiv me COVID-19 por nuk pranoi të japë më shumë detaje për shkak të privatësisë.

Ekspertët e shëndetësisë deklarojnë se kjo sëmundje kryesisht prek të moshuarit dhe personat me problem shëndetësore, ndërsa fëmijët kryesisht janë përhapës të virusit por në përgjithësi ata e kalojnë butë nëse sëmuren.

Ndërkohë që nga 45 mijë rastet pozitive në Kinë më 11 shkurt, vetëm një humbje jete u shënua nën moshën 20 vjec, dhe nuk kishte raste mes fëmijëve nën moshën 10 vjece.

Nga 731 raste të konfirmuara dhe 1 421 të dyshuara të fëmijëve ne Kine, vetëm një fëmijë 14 vjec humbi jetën, sipas një studimi që pritet të publikohet në qershor nga gazeta e Pediatrisë.

Ndërkohë një raport i publikuar të mërkurën nga Qendra amerikane për kontrollin e sëmundjeve dhe parandalimin e tyre tregon se në SHBA 20% e të shtruarve me COVID janë të rinj të moshës 20-44 vjec.

Anthony it ha CNN se kishte qenë e ëma e Emmas që kishte dashur të bënte publike historinë e vajzës së saj me qëllim që njerëzit të ndërgjegjësohen.

“Po e provojmë në lëkurë sa e vështirë është.- tha ai – Cdo kush thoshte se nuk prek të vegjlit por ja një 12 vjecare po lufton me jetë. Njerëzit duhet të praktikojnë distancimin social. Duhet të kujdesen për fëmijët e tyre. Duhet ta marrin seriozisht”

Previous articleLajmi i madh për mbarë njerëzimin, mjekët irakien zbulojne ilaçin edhe vaksinën (VIDEO)
Next articleE FUNDIT / Drejtori i Urgjencës, Skënder Brataj del pozitiv me koronavirus