Home News Page 3

News

Informacione te dobishme per biznesin tuaj, nga regjistrimi fillestar, mbajtja dhe te gjitha informacionet e nevojshme per te mbajtur biznesin.

Një lajm i mirë vjen nga Italia. Një nga shumë të infektuarit me koronavirus është shëruar, pasi eshtë trajtuar me ilaçin eksperimental “Remdesivir”. “Kemi pacientin e parë që është shëruar pasi është trajtuar me ilaçin eksperimental”, ka deklaruar Matteo Basetti, drejtori i klinikës infektive në spitalin San Martino në Genoa...
Pas njoftimit për mbylljen e institucioneve arsimore edhe për dy janë të tjera, deri më 2 prill, ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka dhënë edhe tre njoftime të tjera që lidhjen me procesin arsimor. “Njoftimi i parë ka të bëjë me transmetimin e leksioneve tek RTSH, te kanali Youtube i...
Euro ka kërcyer sot mbi 123 lekë, për herë të parë që nga fillimi i nëntorit të vitit të kaluar, duke u këmbyer në këtë mënyrë në nivelin më të lartë të 5 muajve. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 123.03 lekë, ose...
Koronavirusi po gjunjëzon gjithë botën, teksa është përhapur me shpejtësi në çdo kontinent, duke lënë mijëra viktima e dhjetëra mijëra të infektuar. Virusi vdekjeprurës shpërtheu në Kinë, në fund të dhjetorit, ndërsa tashmë është kthyer në alarm botëror, teksa ka prekur rëndë edhe Italinë, e madje gjithë Evropën. Por, çuditërisht qyteti...
Monedha e perbshket europiane është dobësuar këtë të enjte duke u blerë me 122.4 lekë dhe shitur me 123.1 lekë në raport me diten e djeshme. Sipas kursit të këmbimit ne vendin tone, Paundi britanik ka humbur sërish një pikë brenda natës duke u blerë sot me 138 lekë dhe...
Në tregun valutor shqiptar, dollari amerikan vijon me rënien përballë lekut. Dollari sot blihet me 109.9 lekë dhe shitet me 111.2 lekë. Ndersa monedha europiane vijon rritjen e lehtë përballë lekut. Në krahasim me një ditë më parë, euro është rritur me 0.1 lekë në blerje dhe në shitje. ...
Eksperti i pensioneve, Fadil Kepi sqaron qytetarët shqiptarë që jetojnë jashtë për procedurat që u duhet të marrin pensionin Vendi ynë ka mbi 1 milion e 300 mijë persona në emigracion në shtete të ndryshme, të cilët kanë emigruar në moshë të re, rreth viteve 1990-1991. Në atë kohë kanë...
Tё punosh nё Gjermani si i huaj nga njё vend jashtё BE? Kjo nuk ka qenë deri tani kaq e thjeshtё. Gjermania asnjёherё nuk e ka parё veten si vend emigracioni. Por ndёrkohё mungojnё 1.2 milionë punonjёs tё kualifikuar. Kush ka punё, mund tё vijё Gati 11 milionё njerёz pa pasaportё...
Ministrja Spiropali ishtë e ftuar mbrëmjen e djeshme në studion e 'A Show' përballë gazetarit Adi Krasta, ku nuk kanë munguar 'thumbat' mes të dyve. Teksa Spiropali fliste për pasqyrimin e protestës së opozitës në mediat ndërkombëtare dhe imazhin e keq të Shqipërisë që ajo përcjellë, gazetari e ndërpreu dhe...
Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim është përpjekur t`i japë përgjigje pyetjes “1 milion dollarëshe”: “Çfarë duan shqiptarët për të mos ikur nga vendi i tyre?”. Përgjigja përkthehet në vlerë monetare, por përpara se të shkojmë deri aty, duhet të kemi parasysh se, sipas BERZH, Shqipëri është ndër vendet...